Žáci zde postupně absolvovali 3 programy. Jedním z nich byla trasa havíře před jízdou do podzemí dolu – tj. cesta přes cechovnu, řetízkovou šatnu, koupelnu, lampovnu, známkovnu až k jámovým budovám dolu. Cestou žáci viděli rovněž stále funkční parní těžní stroj firmy Ringhoffer Smíchov a elektrický těžní stroj firmy Škoda.
Dalším programem byla cesta za báňským záchranářem. Žáci si mohli v částečně simulovaném záchranářském vybavení projít nástrahami spojenými se záchranou zavaleného horníka a poskytnout mu první pomoc. Mnozí přiznali, že to nebylo nic jednoduchého.
Třetím programem byla 2,5 km dlouhá naučná stezka s haldářkou Máňou. Tady se žáci seznámili s industriální krajinou, možnostmi její rekultivace, s rostlinstvem a živočišstvem na haldách, s geologií hald. Žáci se stali výzkumníky. Hledali otisky přesliček, kapradin. Mnozí byli úspěšní a své „úlovky“ si mohli odnést domů. Během procházky vyplňovali žáci pracovní listy.
Na začátku všech tří programů bylo vždy krátké video, které rovněž rozšířilo vědomosti žáků. Velmi zajímavá byla také rozsáhla expozice minerálů a zkamenělin. Mnohé zaujaly i modely důlního vybavení, které si mohli vyzkoušet.
Přestože ráno pršelo, po našem příjezdu na místo se počasí umoudřilo. Celou akci jsme absolvovali bez deště. Odpoledne vykouklo i sluníčko.
Většina žáků byla s exkurzí spokojena. Měli možnost se dovědět spoustu zajímavého, protože jako průvodci zde působí bývalí horníci, kteří v dole Mayrau mnoho let pracovali. Jsou to tedy opravdoví odborníci na hornickou problematiku.
L. Braunová, I. Šťovíčková – tř. učitelky