Toto je archivní neudržovaná verze předchozího webu. Některé odkazy a funkcionality již mohou být nefunkční.
Aktuální web najdete na tomto odkazu.
Dnešní datum: 22. 11. 2024, 47. týden roku
Kategorie: 2009/10 archiv

Výprava Merkur

Navštívili jsme výstavu legendární kovové stavebnice předposlední den před jejím ukončením v Muzeu hlavního města Prahy. Nejprve jsme si prošli některé stále expozice z historie naší země. Děti kupodivu tato expozice zaujala, což dokládaly zvídavé otázky.

Na Merkuru bylo skutečně plno. Ve vitrínách byly starší exponáty stavebnice. Ale nejobdivovanější exponáty byly ty velké – ruské kolo, železniční most, petřínská rozhledna, Eifelovka nebo vysoká pec. I ty “menší“ modely rozhodně stály za obdiv, například kolesové rypadlo. Domácí sestavení těchto “menších“ modelů by mnoho hodin zabralo.

Ačkoliv výstava byla především na dívání, dětem jen tento smysl přirozeně nestačí. Snaha pořadatelů uhlídat zvídavé děti byla mnohdy marná. Sám jsem musel občas ruce kluků od modelů odtrhávat, aby i po nás byl exponát funkční. U železničního mostu si ale děti mohly něco postavit. Na hromádkách tu byly k volnému stavění základní díly stavebnice.

Jak Merkur vznikl?

V Benátkách nad Jizerou vlastnil pan Filip Vancl menší strojírenskou továrnu. Jeden z jeho čtyř synů – nejstarší Jaroslav – si po skončení první světové války založil v roce 1918 vlastní firmu Artesia a živil se vrtáním děr do železa. O dva roky později Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Hlavním programem byla výroba první české stavebnice se stejnojmenným názvem. V roce 1925 byla na světě první malá stavebnička Merkur s novými barevně lakovanými díly, spojovanými už jen šroubky s matičkami. Stavebnice se do roku 1930 vyráběla ve čtyřech velikostech. Po únoru 1948 byl Inventor znárodněn. Pan Vancl musel dle rozhodnutí soudu splácet své faktury manuální prací u soustruhu, a to až do svých osmdesáti let. Po revoluci zprivatizovali podnik bývalí zaměstnanci. Firma však v roce 1993 ukončila výrobu. Poté továrnu zakoupila firma Cross pana Jaromíra Kříže, která Merkur vyrábí dodnes. (Podle Marka Burzy – Hobby.cz).

Ačkoliv stavebnice Merkur je velmi známá a mnoho rodin se na ni přišlo podívat, často skončí jen u výstavy. Jen se poptejte, kolik dnešních kluků má Merkur doma.

Fotogalerie. Článek o výstavě.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.