Rezervace SOOS je vlastně rozlehlým rašeliništěm a slatiništěm, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách - bahenních sopkách. Aby se nám sopky předvedly v celé své kráse, bublaly opravdu jako zběsilé. Vlastní naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Dnes zde najdeme evropskou raritu - tzv. křemelinový štít - nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Je to "měsíční" krajina rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. V muzeu na začátku rezervace jsme se seznámili s dějinami Země. K vidění zde byly modely některých pravěkých ještěrů v životní velikosti. Druhá expozice pak byla zaměřená na současnou přírodu Chebska a SOOSu. Získané vědomosti žáci prokázali vyplněním pracovních listů.
Další zastávkou byly nejmenší z lázní západočeského trojúhelníku – Františkovy Lázně. Kde jinde začít procházku než u pověstné sošky malého Františka? Odtud jsme se rozešli ochutnat prameny, oplatky, občerstvit se v některé z místních cukráren nebo si jen tak posedět či se projít po krásné promenádě.
Cesta domů nám rychle utekla. Všichni zasluhují pochvalu za bezproblémové chování. Nezbývá nám než se těšit na poslední výlet za perlami jižních Čech. Škoda jen, že bude opravdu poslední. Ale život jde dál. Doufáme, že aspoň někteří budou vzpomínat na chvíle prožité se svými spolužáky na nejrůznějších krásných místech naší vlasti.
L. Braunová, I. Šťovíčková, A. Slepičková, třídní učitelky „devítek“