Původně byla výprava naplánovaná do lesa, ale oproti létům minulým bylo toto období značně chladnější a tak jsme udělali velkou změnu. Vydali jsme se do vlhkých deštných lesů Jižní Ameriky, do Mexika, Austrálie, Afriky, Madagaskaru, Filipín, Vietnamu, Venezuely, Oceánie i na pohoří And. To vše jsme stihli za jeden sobotní březnový půlden ve skleníku Fata Morgana, v pražské botanické zahradě v Troji.
Bylo krásně slunečno, snad proto mělo stejné plány jako my další spousty lidí. Po vstupu do první části skleníku – polopouště – na nás dýchlo slušné teplo. Děti se zde zdržely dost dlouho, pozorujíce různé rostliny a květy. Kdo chtěl, mohl černou tenkou fixou na papír zaznamenávat různé tvary listů květin, keřů a stromů, které nejvíce zaujali. Později se tak utvořila pestrá malovaná sbírka tvarů listů.
Jestli-že nám bylo v prvním oddělení skleníku teplo, o druhé části – tropický deštný prales – se dalo hovořit o sauně. Doslova. Zde byla kromě pestrých rostlin, zamlženého fotoaparátu, brýlí a plic pěkná jezírka – jedno s velkými rybami a jedno s vodopádem. Pod velkým jezerem byla jeskyně, kde bylo možno za sklem pozorovat život v jezeře pod hladinou. Některé děti zaujaly bambusy. A některé děti věděly, že bambusy patří k nejrychleji rostoucím rostlinám na světě (a že se používaly k mučení).
Ve třetí, poslední části skleníku – údajně chlazené – bylo skutečně chladněji, rozhodně ale ne chladno. Příroda zde byla nádherná, se zarostlým jezírkem. Děti velice zaujaly orchideje různých barev a tvarů a především masožravé rostliny, zejména láčkovky. To jsou ty masožravky tvořené lapací nádobkou. Těch bylo ve skleníku spousty, různých tvarů a velikostí.
V závěru návštěvy skleníku si někteří domů koupili nějaké to rostlinstvo a suvenýry. Navíc jsme se ještě stihli zastavit na prodejní výstavě orchidejí. Tam se dala koupit také pěkně osázená terária.
Obdobnou návštěvu do botanické zahrady jsme s naším oddílem učinili naposledy před šesti lety. V té době tam ale nebylo tolik lidí a tím pádem byla prohlídka pohodovější. Tato návštěva ukázala, jak jsou prostory skleníku Fata Morgana pro větší počet návštěvníků velice malé. V jedné části bylo pro mnohé nesnesitelné vedro, ale tak to v tropické přírodě prostě je. Jediným negativem jsou poddimenzované prostory skleníku Fata Morgana. Přesto návštěvu skleníku velice doporučuji, protože stovky nádherných květů jsou úchvatné, navíc od jara se dají procházet i venkovní zahrady.
Do konce školního roku nás čekají už jen výpravy víkendové. A ty jsou nejlepší!
Fotogalerie
Jak jsme si užili tropy
Autor: Root Vydáno: 20.3.2013 23:10 Přečteno: 7218x Hodnocení: 1 (hodnoceno 2x) |
Vaše hodnocení: |
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.