Toto je archivní neudržovaná verze předchozího webu. Některé odkazy a funkcionality již mohou být nefunkční.
Aktuální web najdete na tomto odkazu.
Dnešní datum: 23. 11. 2024, 47. týden roku
Kategorie: 2015/16 archiv

Devítky na Vyšehradě

Devítky na Vyšehradě

     V pátek 9. října se devítky (9.A o týden dříve) vypravily na Vyšehrad a prozkoumaly Slavín. Třídní učitelky, Mgr. Hana Nováková a Mgr. Gabriela Bařinová, tak rozhodly hlavně kvůli našim (do nebe volajícím ) neznalostem. Někteří z nás totiž nevěděli, co to vlastně ten Slavín je a kde se nachází. 
    Na nás, 9.B, bohužel zrovna moc krásné počasí nevyšlo, zato 9.A si prý sluníčka užila. Využili jsme vlakového spojení z Nučic, což samo o sobě bylo pro některé zážitkem. Ze Smíchovského nádraží jsme došli po železničním mostě až na Vyšehrad. Tam nás náš mladý průvodce uvítal v místnosti v Cihelné bráně, kde jsme si nejprve srovnali naše dosavadní znalosti na časové ose. Průvodce se, dle mého úsudku, snažil všechna tato fakta odlehčit, aby nás hned ze začátku neznudil, jak to na nějakých exkurzích bývá zvykem. Ukázal nám kasematy, ve kterých jsme si zkusili i jak tudy tehdy chodili vojáci po tmě. Takto jsme došli do Gorlice, podzemního sálu, kde bylo několik soch: sv. Bernard s Madonou, sv. Augustýn, sv. Vojtěch, sv. Anna a sv. Ludmila s malým Václavem. Dříve toto místo plnilo funkci shromaždiště vojáků a sklad brambor a potravin. U každé ze soch jsme si poslechli něco o ní (o člověku, který byl na ní ztvárněn) z našich MP3 přehrávačů, které jsme dostali. Když jsme vyšli na povrch, rozdělili jsme se do skupin a měli vyhledat na našich chytrých telefonech různé informace vztahující se k Vyšehradu.
    Dále jsme měli v plánu navštívit kostel sv. Petra a Pavla, ten jsme si však na rozdíl od 9.A prohlédnout nemohli. Odehrávala se tam totiž svatba. Prošli jsme tedy rovnou na Slavín, kde jsme se ve skupinkách postarali o jeden hrob a dozvěděli jsme se o tam odpočívající významné osobnosti (Heyrovský, Burian, Destinová, Navarová…). A společně jsme se podívali ke hrobu Karla Hynka Máchy, kde vlastně začala sametová revoluce. Na závěr jsme se šli podívat k rotundě sv. Martina, ale dovnitř jsme nešli. Všimli jsme si zvenčí zaražené dělové koule, prý je od Švédů. (text Linda Petránková, Honza Halbych, Tom Bohuslav)

Názory deváťáků:
• Celkově jsem si výlet velmi užil, jsem rád, že jsem se podíval na Slavín a vyšehradský hřbitov, kde je pochovaných tolik známých osobností!  (Honza)
• Exkurze se mi velmi líbila, bylo to takové příjemné zpestření naší výuky a rozšířili jsme si znalosti o místě, které by měl každý Čech znát a vážit si ho. (Linda)
• Mně se exkurze moc líbila a doporučuji to všem. Průvodce byl milý a i vtipný. Byla sice trochu zima, ale stálo to za to. Dozvěděla jsem se mnoho nových, zajímavých informací. (Kačka)
• Na Vyšehradě se mi opravdu líbilo. Je zde nádherné prostředí, krásné parky i sochy a budovy. Myslím si, že by to bylo fajn i bez průvodce, ale prohlídka byla fantastická! (Tomáš)

print Formát pro tisk