Toto je archivní neudržovaná verze předchozího webu. Některé odkazy a funkcionality již mohou být nefunkční.
Aktuální web najdete na tomto odkazu.
Dnešní datum: 22. 11. 2024, 47. týden roku
Kategorie: 2017/18 archiv

Recitační soutěž v ruském jazyce

Dne 22.3.2018 se uskutečnila recitační soutěž v ruském jazyce „Puškinův památník“.

Nejdřív jsme recitovali a zpívali vše, co známe a umíme. Vyslechli jsme recitátory s básněmi A.S. Puškina, S. Maršaka, V. Vysockého a M. Cvětaěvé. Porotou byli sami žáci, a věřte, byli přísní. Po recitaci přišla, alespoň pro některé, asi příjemnější chvilka – ochutnávka ruských dobrůtek u opravdického samovaru a soutěž v rychlosti ve skládání "Matrjošky". Děkujeme dětem a zvlášť rodičům za pochopení, pomoc a podporu.

Umístěni:

  1. Blažková Barbora 9.D

  2.  Morschl Filip  8.C

  3.  Lytvynenko Denis  7.A

  4. Lai Thi Phuong Dung 9.C

Učitel ruského jazyka Mgr. Alina Chornomor

 

a víte, že ...

Matrjoška je název tradiční ruské duté dřevěné soustružené a malované panenky vejčitého tvaru, kterou lze rozložit a jež v sobě skrývá několik dalších čím dál menších dřevěných panenek, které lze rovněž rozložit, s výjimkou nejmenší, která je zcela ve středu této soustavy panenek. Název matrjoška je zdrobnělina tehdy rozšířeného ruského ženského jména Matriona, jehož základem je latinské slovo mater - matka; matrjoška je tak symbolem mateřství a potažmo plodnosti.

První matrjoška byla v Rusku vyrobena v 90. letech 19. století a jejím předobrazem se stala figurka plešatého buddhistického mnicha, kterou do Ruska přivezli před koncem 19. století z japonského ostrova Honšú. Dotyčná figurka zvaná fukurama byla rozložitelná stejně jako pozdější ruské matrjošky a skrývala v sobě další čím dál menší figurky plešatého mnicha, když byl mladší. Byla vystavena v Petrohradě v prosinci 1896 na výstavě japonského umění a dnes je uložená v Uměleckopedagogickém muzeu hraček v Sergijev Posadu blízko Moskvy.

Nápadu se následně ujala kupecká rodina Mamontovových, jež začala matrjošky vyrábět. Díky stříbrné medaili ze Světové výstavy v Paříži roku 1900 získala matrjoška i první zakázky z různých zemí. Za Sovětského svazuse vyráběly i matrjošky s obrazem Lenina a dalších čelných politiků. Vyrábějí se i po pádu totality, k vidění jsou dnes i matrjošky sportovců, ruských či amerických prezidentů a nacházejí odbyt jako turisty žádaný artikl.

print Formát pro tisk