Den Země byl báječný, jak nám napsala jedna maminka
Mongolsko
První akce k mezinárodnímu svátku naší planety proběhla v pátek 23. dubna. Z Brna přijel Jiří Schauer, který promítal krásné snímky z Mongolska a povídal o lidech, přírodě a životě v této zemi. Ta se za posledních 30 let změnila a přiblížila modernímu civilizovanému životu ve městech se všemi klady i zápory. Přednášející byl v Mongolsku již desetkrát. Není divu, že měl bohaté zkušenosti a srovnání ze své první návštěvy v 80tých letech a poslední, v roce 2005. Jiří Schauer rovněž vysvětlil, jak je možné, že se občas v Mongolsku domluvíte česky a že Čechy a jejich výrobky v této zemi znají. Mnozí diváci si možná upravili své představy o Mongolsku, co by o zemi holých stepí bez života. My koukali na snímky plné hor, kopců, lesů a řek.
Den D
Přes 50 lidí se podílelo na sobotním odpoledni, od stánkařů řemeslníků, po hvězdáře, malíře obličejů, prodavačů občerstvení, divadelníků, tanečníků, indiánů, hráčů stolních her, vydávačů odměn a především dobrovolníků, kteří dětem připravili soutěžní stanoviště.
Pro děti bylo nachystáno 20 rozmanitých soutěžních stanovišť. Děti si tak mohly vyzkoušet chůzi v ploutvích nebo lyžích, sestřelit kuželky nebo šípy bizony, zaskákat v pytli nebo odhadnout, kde jaká zvířátka bydlí, či si procvičit paměť. Za splnění soutěžních stanovišť dostávaly děti do své karty značky a pak si mohly vyzvednout na bráně odměny.
K doprovodným akcím (někdy spojená se soutěžním stanovištěm) patřila dvě divadla, taneční a žonglérské vystoupení, hvězdáři, lidová řemesla, zoo koutek a trampolína.
Herci z divadelní společnosti Elf sehráli příběh, který snad ani není třeba blíže představovat – Plaváček. Po divadle přijel taneční soubor z Berounska, Calando in terra předvést gotické a renesanční tance. Soubor rovněž během celého odpoledne učil zájemce historickým tancům. Po tancích proběhlo krátké žonglérské vystoupení s míčky, diabolem a jablkem, které žonglér během žonglování snědl. Posledním odpoledním vystoupením bylo představení “Není drak jako drak“ Divadýlka Kuba. Představení o drakovi, kombinující scénu s živými herci a loutkami, bylo velmi povedené i humorné, a u diváků mělo velmi kladný ohlas.
Na Dni Země se účastníci mohli podívat do dalekohledů. S radostí musím napsat, že díky ochotě majitele obchodu s astronomickými dalekohledy Supra Praha jsme v Rudné měli opravdu špičkové přístroje (pro znalce a vyhledávače: sluneční dalekohled LUNT LS100THa 0,7Å, katadioptrický /zrcadlo-čočkový/ Celestron CPC 1100 XLT a čočkové /refraktory/ William Optics ZenithStar 110 f/7 a Celestron Onyx 80 ED). Účastníci se tak například mohli podívat speciálním dalekohledem na Slunce, pro člověka v nepozorovatelném spektru, při kterém jsou vidět sluneční protuberance a další povrchové útvary. Jen škoda, že v tu dobu nám Slunce trochu spalo a neukázalo žádné výraznější útvary.
K vesmíru se vztahovala i výstava astronomických fotografií a výstava o světelném znečištění, problému, kterému se začínají věnovat některé vlády po celém světě. Světelné znečištění není jen o tom, že jsme ztratili krásu noční oblohy, ale je to i problém zdravotních dopadů na člověka, přírodu, ekonomický a při nevhodném osvětlení bezpečnostní. Další výstavka prezentovala fotografie přírody, jejichž autory byly děti a mladí lidé.
Účastníci si mohli během odpoledne zkusit nazdobit perníčky, navlékat korálky či vyrobit z nich ozdoby, namalovat keramiku, děti zkoušely původní indiánské hry nebo skákaly na trampolíně. Velké oblibě se těšilo malování na obličej a také si v zoo koutku pohladit krajtu královskou. Rodiče si mohli koupit pro děti autorské oblečení či hračky, vše ručně dělané z kvalitních materiálů.
Odpoledne se velmi povedlo a řekl bych, že tento Den Země byl z našich čtyř ročníků nejpovedenější. Velkou zásluhu na tom má i příjemné slunečné počasí. Účast byla velká, přišlo 500 účastníků.
Hvězdářský večer
Poslední akcí ke Dni Země bylo pozorování noční oblohy. Mělo začít až po setmění, ve 22:00, ale zájemci přicházeli už mnohem dříve a někteří se zastavovali, když viděli velké dalekohledy. Není divu, protože největší dalekohled měl průměr hlavního zrcadla 28 centimetrů, což už je slušný přístroj. Během večera třicítka lidí pozorovala Měsíc, planetu Saturn a Mars, hvězdokupy a vícenásobné hvězdy. Obloha se ale zhoršovala, a proto na závěr proběhlo promítání. Nejprve jsme se ocitli na povrchu Marsu, díky 3D snímkům a brýlím. Pak jsme si promítli pár snímků Slunce a na závěr video o životě na Mezinárodní kosmické stanici a raketoplánu.
Fotogalerie. Všechna foto a ve větším rozlišení ke stažení do 30.5. (218 MB).
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.