Toto je archivní neudržovaná verze předchozího webu. Některé odkazy a funkcionality již mohou být nefunkční.
Aktuální web najdete na tomto odkazu.
Dnešní datum: 21. 11. 2024, 47. týden roku
Kategorie: 2009/10 archiv

Výlet třetího ročníku do skanzenu v Přerově nad Labem

Třeťáci se v úterý 30. března 2010 vypravili do Polabského národopisného muzea - Skanzenu v Přerově nad Labem. V muzeu shlédli velkou výstavu pod názvem „JARO NA VSI", na ktreré se seznámili s různými starými zvyky a obyčeji, které provázely po celé jarní období život našich předků ve středním Polabí.

V první chalupě z Chvalovic poznali masopust, při kterém se konala v některých vesnicích na Nymbursku zvláštní krajová zábava „šplochán". Ke konci masopustu patřila zabíjačka a průvod starých maškar. Následující čtyřicetidenní předvelikonoční půst se šesti postními nedělemi se připomíná v druhé chalupě z Draha. K Smrtelné neděli patří dívčí zábava vynášení smrtky a chození s lítem po vsi. Košíkář v komoře už má napletenou zásobu pomlázek a hospodyně v kuchyni peče jidáše a zadělává na mazance. Pašijovému týdnu a slavení velikonočních svátků v katolických rodinách (jichž byla na polabském venkově většina) je věnována celá „staročeská chalupa". V parádní světnici se ve svátečním odpoledni sešli sousedé k besedování a mládež se připravuje na pomlázku o velikonočním pondělí.
V chalupě z Dymokur se švec se svou ženou chystají do kostela na velkou mši při zdejší tradiční svatovojtěšské pouti. V další chalupě ze Střihova se připomíná „filipojakubská noc" s opatřeními proti zlé moci čarodějnic a mládež se chystá na první májovou neděli s veselým průvodem po vesnici, kácením májů a taneční zábavou. V chalupě z Kovanic rodina půjde na podvečerní nedělní májovou pobožnost, protože celý květen je zasvěcený Panně Marii. Jarní čas ve zvykoslovném kalendáři našich předků končí tajuplnou nocí před svátkem sv. Jana Křtitele, kdy je nejvhodnější čas pro sbírání všelijakého koření a pro lidové léčení.
Děti viděly i další expozice ve skanzenu včetně staré školy a také výstavu hraček v přísálí bednárny. Ve velkém výstavním sále si prohlédly výstavu kraslic zdobených starými technikami, v chodbě u staré školy a v kabinetu jsou nejrůznější kraslice vytvářené nezvyklými technikami a moderními barvami, doplněné jarními dekoracemi, pohlednicemi, současným zvykoslovným pečivem a keramikou s jarními motivy.
(zdroj stránky Polabského muzea)

Většina dětí si nakoupila drobné upomínky. Návštěva skanzenu je dobrým tipem na výlet pro celou rodinu.


print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.